Jørgensen: En ære at blive sammenlignet med Grønkjær
Den tidligere FC København-stjerne Jesper Grønkjær blev ofte brugt som hængende angriber i de europæiske kampe, da han spillede i klubben fra 2006 til 2011.
Det var med Ståle Solbakken som FCK-træner, og det var ofte en klog og succesfuld taktik, som måske atter kan blive benyttet i aftenens Champions League-kamp mod Juventus i Parken.
Solbakken er igen cheftræner i FCK, og nu hvor Grønkjær har indstillet karrieren, så er Nicolai Jørgensen en mulighed i den samme rolle som Grønkjær.
- Jeg sammenligner selvfølgelig ikke mig selv med Grønkjær, men det er da en ære at blive sammenlignet med en så god spiller.
- Det bliver sjovt, og jeg glæder mig til at spille, hvis jeg starter inde, siger Nicolai Jørgensen.
Hvis Nicolai Jørgensen skal spille pladsen som hængende angriber, så bliver en af hovedopgaverne at stække Juventus-strategen Andrea Pirlo.
- Det er selvfølgelig utroligt svært at dække sådan en mand op, men vi skal have lukket ham ned og håbe på, at han ikke rammer sin bedste dag,
- Pirlo er en fantastisk spiller, som kan slå nogle meget giftige afleveringer, hvis han får pladsen, advarer Nicolai Jørgensen.
Kampen mod Juventus bliver Nicolai Jørgensens første opgør i Champions League, og FCK skal levere bedre spil end hidtil i sæsonen for at få point ud af åbningskampen, vurderer han.
- Det bliver utroligt sjovt og en spændende kamp. Det er da noget, jeg glæder mig helt vildt til.
- Hvis vi kan ramme dagen, så kunne det da være perfekt. Som hold skal vi gerne overpræstere lidt, hvis man kan sige det sådan. I hvert fald hvis vi skal vinde, fastslår Nicolai Jørgensen.
Kampen mellem FCK og Juventus fløjtes i gang i aften klokken 20.45.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie