Tre år efter, at han meldte sig som kandidat, blev kronprins Frederik valgt ind i den internationale olympiske komité (IOC). Han og fem andre kandidater var på forhånd blevet udvalgt til valg af den såkaldte Nominations Commission tilbage i juli, og de skulle så kæmpe om seks pladser. Kun én gang i historien er det sket, at en kandidat ikke er blevet valgt ind, så fredagens afstemning havde mere karakter af en symbolsk handling.
For at blive valgt skulle kandidaterne have et flertal af de afgivne stemmer. Hver enkelt kandidat kom separat til afstemning, og kronprins Frederik stod for tur som nummer to af de seks kandidater.
Spørgsmålet til IOC-medlemmerne lød: Accepterer du forslaget om at optage kandidaten i IOC, ja eller nej?
Stemmerne blev afgivet, og resultatet blev bragt op til IOC-præsident Jacques Rogge, der kunne annoncere, at kronprins Frederik var blevet valgt ind med 77 stemmer for og 9 stemmer imod.
Dermed er der igen en dansker repræsenteret i IOC, efter at Kai Holm ved årsskiftet faldt for aldersgrænsen på 70 år.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie