Lasse Schöne og Lucas Andersen scorer i Ajax-sejr

Den danske fodboldspiller Lasse Schöne scorede to gange, mens Lucas Andersen nettede en enkelt gang, da Ajax onsdag vandt 4-2 på hjemmebane over Volendam i anden runde af den hollandske pokalturnering.

Offentliggjort Sidst opdateret

Ajax vandt dog først kampen efter forlænget spilletid, da den ordinære kamp var endt 1-1.

Den tidligere AaB-spiller Lucas Andersen havde fået chancen fra start, og den unge kantspiller bragte Ajax foran med 1-0 efter 27 minutter.

Volendam-spilleren Robert Mühren sørgede for en overraskende udligning efter 67 minutter, og han øgede også til 2-1 kort inde i den forlængede spilletid.

Men så slog midtbanespilleren Lasse Schöne til med sin scoring til 2-2 efter 97 minutter, og Ajax skruede endnu mere op for tempoet efter den scoring.

Det betød, at Ajax-spilleren Danny Hoesen kunne gøre det til 3-2, inden Lasse Schöne med sin anden scoring i den forlængede spilletid cementerede 4-2-sejren efter 115 minutter.

Ajax afværgede en pokalfiasko og er med sejren videre til tredje runde af pokalturneringen.

/ritzau/