Laudrup glippede pokaltitel

Getafes spillere kæmpede hårdt for klubbens første titel, men trods en heroisk indsats vandt Valencia pokalfinalen med 3-1.

Getafes spillere kæmpede hårdt for klubbens første titel, men trods en heroisk indsats vandt Valencia pokalfinalen med 3-1.

Michael Laudrup må vente endnu en sæson i jagten på sin første spanske titel som træner. Onsdag aften tabte Getafe således den spanske pokalfinale med 1-3 til Valencia efter en heroisk kamp. Et selvopofrende Getafe-mandskab kæmpede frem til sidste fløjt på at indhente en tidlig Valencia-føring, men Laudrups mandskab formåede ikke at fuldende comebacket.
Allerede efter ti minutter havde Valencia bragt sig foran med 2-0 på hovedstødsscoringer fra først Juan Mata og dernæst Alexis, men Getafe fik kæmpet sig tilbage i kampen. I første halvlegs sidste minut fik Estaban Granero via den ene stolpe reduceret 1-2 på straffespark. Selv om Getafe var tæt på at udligne, så sikrede Fernando Morientes Valencia-sejren, da han seks minutter før slutfløjtet headede bolden i mål til 3-1.
Getafe sluttede sædvanen tro med ti mand på banen, da indskiftede Fabio Celestini blev udvist i overtiden.
/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret