Mads Pedersen vinder Fyen Rundt
Mads Pedersen trådt ind midt på den store cykelscene, da han tidligere i år blev nummer to i brostensklassikeren Flandern Rundt. Foto: David Stockman/Ritzau Scanpix
David Stockman/Ritzau Scanpix
Den forsvarede dansker mester i landevejscykling, Mads Pedersen, vandt lørdag Fyen Rundt med en flot spurt.
Mads Pedersen føjede lørdag endnu en sejr til sit allerede meget lovende cykel-cv.
Den 22-årige dansker vandt således Danmarks ældste løb, Fyen Rundt, da han åbnede spurten langt udefra og holdt hele vejen ind.
Michael Mørkøv blev nummer to.
Mads Pedersen (Trek) vandt sidste år blandt andet DM på landevej og kørte sig i denne sæson helt frem i bevidstheden hos cykelfans med sin andenplads i den store klassiker Flandern Rundt.
Den 108. udgave af Fyen Rundt blev præget af et udbrud, som kom afsted tidligt på den godt 200 kilometer lange rute med start og mål i Odense.
I gruppen sad blandt andre Michael Mørkøv, som stillede op for et stærkt dansk landshold. Det talte også andre profiler som Mads Würtz Schmidt og Lasse Norman Hansen.
Udbruddet fik næsten tre minutters forspring, men blev hentet igen.
Siden sad to nordmænd, Henrik Evensen (Joker Icopal) og Krister Haagen (Coop), alene i front.
Med 23 kilometer til mål havde de feltet 42 sekunder efter sig. Med ti kilometer til mål var hullet dog skrumpet til 15 sekunder, og en massespurt begyndte at tage form.
To kilometer fra målstregen var udbrydernes udflugt slut, og det danske landshold blev synligt i front.
Bag dem styrtede en rytter og skabte så meget kaos, at blot omkring 25 ryttere kørte med om sejren.
Af dem var Mads Pedersen stærkest, da han efter stærkt forarbejde af en holdkammerat trådte an fra distancen og henviste sin landsmand til andenpladsen.
Fyen Rundt blev kørt første gang i 1894 og er Danmarks ældste cykelløb.
Det rangerer som UCI-kategori 1.1. Det er den tredjehøjeste løbskategori for endagsløb.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie