Måldronning Mikkelsen forlader NFH
- 20 minutter til træning og Liga-håndbold. Sådan et tilbud kunne jeg bare ikke sige nej til. Selv om der ikke skal herske nogen som helst tvivl om, at jeg har været rigtig glad for at være i Nykøbing.
Sådan siger Tine Mikkelsen, der var suveræn topscorer for Nykøbing F. Håndboldklub i 1. division i den forgangne sæson, og nu skifter til Roskilde Håndbold. Hun har underskrevet en etårig kontrakt med den nyoprykkede Ligaklub.
- Jeg havde ikke forventet, at der ville byde sig nogen mulighed for Liga-håndbold på Sjælland. Men det gjorde der, og jeg tror, at det er en god klub for mig at komme til. Vi kommer selvfølgelig til at kæmpe om overlevelse, men vi får et ungt, spændende hold. Jeg tror faktisk, jeg bliver en af de ældste, siger den 24-årige bagspiller, som også overvejede et skifte til FIF.
I NFH bliver hun i sagens natur savnet. 167 mål i 24 kampe siger alt om hendes enorme betydning for holdet i sidste sæson.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie