Mark O. er klar til semifinale ved VM i brydning

Danmarks bedste bryder Mark O. Madsen er godt kørende ved VM i brydning i Budapest.

Offentliggjort Sidst opdateret

Danskeren har vundet sine tre første kampe og er klar til semifinalen i klassen op til 74 kilo.

Mark O. Madsen, som fire gange tidligere har vundet medaljer ved VM i brydning, vandt i kvartfinalen med 5-0 over bulgareren Yavar Dimitrov Yanakiev.

I sin første kamp havde danskeren besejret iraneren med det lange navn Hadi Asadollah Alisadehpournia med 4-0.

Mark O. Madsen er kendt for en aggressiv brydestil, og den prøver man at fremme i brydesporten, blandt andet med en regelændring, hvor bryderne skal kæmpe to gange tre minutter i stedet for tidligere tre gange halvandet minut.

Madsens anden kamp blev tæt. Mark O. Madsen, som rev flere ledbånd over i en tommelfinger for fem måneder siden, vandt med 3-1 over japaneren Takehiro Kanakubo.

På grund af skaden er VM i Ungarns hovedstad hans første internationale brydestævne i flere måneder, og hans forberedelse har været anderledes end normalt, fordi han har plejet tre overrevne ledbånd efter en operation.

I semifinalen møder Mark O. Madsen russeren Roman Vlasov senere i dag.

/ritzau/