OB sælger uforløst australsk landsholdsspiller
Joel King nåede 19 kampe og et mål som OB-spiller. (Arkivfoto). Foto: Frank Cilius/Ritzau Scanpix
Efter halvandet år som OB-spiller skifter backen Joel King til Sydney FC på en permanent aftale.
Trods sin status som australsk landsholdsbobler har Joel King langtfra været nogen succes i Superliga-klubben OB.
Derfor er han nu solgt til hjemlandets Sydney FC, som har haft ham tilknyttet på en lejeaftale siden januar.
Det skriver Odense-klubben på sin hjemmeside.
- Hverken OB eller Joel er tilfredse med det, vi har opnået sammen, og når vi ser ud i fremtiden, har vi valgt at søge en løsning, hvor Joel tager tilbage til Australien.
- Joel har altid repræsenteret OB på en eksemplarisk måde, og vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden, siger Björn Wesström, der er fodbolddirektør i OB.
King erklærer sig "evigt taknemmelig for muligheden" i OB, men erkender, at det ikke var nogen succes.
- Jeg er virkelig skuffet over, at jeg ikke fik vist vores fantastiske fans mit fulde potentiale, siger King til ob.dk.
Den 22-årige venstre back nåede 19 kampe og en scoring i OB-trøjen.
Han har spillet fire kampe for det australske A-landshold. Både i de fire australske kampe ved VM i Qatar og i seneste testkamp mod Argentina sad han på bænken for Socceroos.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie