Landstræner Ulrik Wilbek er blevet alvorligt hæmmet i forberedelserne frem mod VM i januar. Stregspilleren René Toft Hansen har brækket en finger og må melde afbud til den kommende træningssamling, hvor formen skal pudses af i to kampe ved World Cup i Sverige.
Rene Toft Hansen frygter tilmed, at han ikke kommer med til VM i januar, da han skal holde en pause på mellem tre og fem uger.
- Det vil jeg helst ikke tænke på. Både landsholdet og klubholdet går ind i en spændende periode med vigtige kampe, som jeg gerne vil være med i. Men jeg håber selvfølgelig på det bedste, siger René Toft Hansen.
Han blev skadet i fredagens opgør mod Viborg, hvor han fik et vrid i fingeren i en parade. Først troede han, at den var forstuvet, men en skanning har vist, at den er brækket helt over.
Fingeren er hævet, og i begyndelsen af næste uge - når hævelsen har lagt sig - finder han ud af, om den skal opereres.
- Den skal muligvis ind og stabiliseres ved en operation. Det vil undersøgelserne vise. Lige nu ærgrer jeg mig bare over mit uheld, siger René Toft Hansen.
Ulrik Wilbek har som erstatning udtaget René Tofts holdkammerat i AG København, Jacob Bagersted
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie