Roberto Mancini: Vi må ikke tabe til United
Manchester Citys manager, Roberto Mancini, siger, at mesterholdet ikke har råd til at tabe søndagens Premier League-topkamp på hjemmebane mod Manchester United.
Mestrene fra City er inden kampen tre point efter Uniteds førerhold.
- United kan tabe, fordi de har tre point mere end os. Vi har tre point færre og må ikke tabe. De er bedre end os lige nu, men et derby er et derby.
- Lige nu er United formentlig favorit til mesterskabet, men sæsonen er lang. Sæsonen bliver ikke afgjort på søndag, men det bliver en meget vigtig kamp, siger Mancini ifølge AFP.
I sidste sæson vandt City det første derby med hele 6-1 og det endda på udebane. Det resultat gav City-spillerne den nødvendige selvtillid til at tro på, at klubben kunne vinde mesterskabet for første gang i 44 år.
- Der findes en række vigtige kampe på en sæson, og det første derby er en af de opgør. Det så vi i sidste sæson, lyder det fra Mancini.
Italieneren håber på at få David Silva, James Milner og Gaël Clichy klar til søndagens kamp. Trioen døjer med skader og skal testes på kampdagen.
Opgøret begynder klokken 14.30.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie