Sne aflyser dagens etape i Giro d'Italia
Fredagens 19. etape i cykelløbet Giro d'Italia er aflyst på grund af sne på ruten. Det meddeler arrangørerne i en twitter-besked.
Først forsøgte man at skære de legendariske bjerge Stelvio og Gavia fra. Det ville give en lidt længere etape end oprindeligt planlagt. Fredag måtte etapen dog helt aflyses. Giro d'Italia har generelt været plaget af dårligt vejr.
Det er et uvejr over Dolomitterne, som lige nu spolerer mulighederne for cykelløb. Torsdag aften meldte arrangørerne, at også lørdagens bjergetape er i fare for ændringer.
Den første reaktion fra rytterne - også på twitter - kommer fra tyskeren Christian Knees, som kører på Team Sky, og har colombianeren Rigoberto Uran på tredjepladsen.
- Den bedste beslutning for rytternes sikkerhed, skriver han.
Team Sky skulle ellers bruge etapen til at køre Rigoberto Uran op på løbets andenplads. Efter torsdagens enkeltstart er han kun få sekunder efter Cadel Evans, som er nummer to.
Løbet slutter søndag.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie