Solbakken: Nu har vi to matchbolde
FC København-træner Ståle Solbakken var tilfreds med torsdagens sejr i Europa League. Foto: /ritzau/Jens Dresling
/ritzau/Jens Dresling
FC København-træner Ståle Solbakken ser frem til de to resterende kampe i Europa League, hvor en sejr er nok.
FC Københavns sejr på 3-0 over FC Zlín torsdag aften i Europa League sørgede for gode muligheder for videre avancement fra gruppespillet.
FCK-træner Ståle Solbakken mener, at FCK skal kunne klare at vinde en af de to sidste gruppekampe og gå videre til forårets knockoutfase.
- Nu er det nemt. Får vi tre point i en af de to sidste kampe, så er den i boksen.
- Vi har to matchbolde til at gå videre, siger Solbakken.
FCK fører gruppen med seks point efter fire kampe. FC Sheriff har også seks point efter torsdagens 2-1-sejr ude over Lokomotiv Moskva, mens Zlín blot har to point.
- Sheriff har nogle farlige individualister, og de viste sig frem og slog til mod Lokomotiv. Nu er der kæmpe pres på Lokomotiv.
- Vi skal vinde en af de to resterende kampe, så er vi videre. Det bliver svært i Moskva, og vi kan antageligt få en finale til slut hjemme mod Sheriff, siger Solbakken.
Nordmanden var utilfreds med store dele af spillet i første halvleg i kampen mod Zlín.
- Vi havde en dårlig periode på 25-30 minutter i midten af første halvleg. Vi spillede langsomt og fandt ikke hinanden.
- Der var stillingskrig, men efter vi fik det første mål, så åbnede kampen sig op, og vi kontrollerede kampen efter målet til 2-0, og sejren var aldrig i fare.
- Det var professionelt arbejde, og mange af drengene tømte ikke energidepoterne helt, så det var et ønskescenario for os, siger Solbakken.
Næste FCK-opgave i Europa League er ude mod Lokomotiv Moskva 23. november, mens FC Sheriff venter i den sidste kamp 7. december i Parken.
På søndag skal FCK på hjemmebane møde ærkerivalen Brøndby i Superligaen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned