Sölvi Ottesen vil spille trods brækket arm

Islandske Sölvi Ottesen måtte for fire uger siden forlade Parken med en brækket arm, men FCK-spilleren vil ikke lade sådan en skade holde ham væk fra fodboldbanen.

Han melder sig nu klar til københavnernes Champions League-kamp på onsdag mod mægtige FC Barcelona.

- Min arm føles okay, selvom det gør en smule ondt, når jeg gør nogle bestemte bevægelser. Jeg er typen, der altid spiller med nogle småskavanker, og den Barcelona-kamp er mit helt store mål, siger islændingen til Ekstra Bladet.

Sölvi Ottesen var manden, der med sit hovedstødsmål mod Rosenborg i Parken banede vejen for FCK's Champions Laague-eventyr.

Når han på mandag igen indgår i træningen sammen med resten af FCK-truppen, er det med troen på, at Ståle Solbakken vil bruge ham, når FCK gæster Barcelonas hjemmebane Camp Nou.

- Jeg er meget ivrig for at give alt for at komme hurtigt tilbage. Vi er midt i en succesfuld periode med en masse sjove kampe. Jeg er i hvert fald klar, og vi har fået en dommer til at godkende skinnen på min arm, siger han.

/ritzau/

Trods en brækket arm melder islandske Sölvi Ottesen sig klar til FCK's Champions Lague-kamp mod Barcelona.

Offentliggjort Sidst opdateret