- Pokalen er jo den hurtigste vej til Europa, så bare giv os et hold fra samme skuffe i næste runde, lød det muntert fra NFH-træner Kenneth Sahlholdt efter “massakren“ i Allerød i aftes.
Nykøbing-pigernes største trussel var at holde egen koncentration.
- Vi stod jo til tider fire minutter i forsvaret, fordi de ikke kunne trænge igennem med noget, påpegede Kenneth Sahlholdt.
Det førte i første halvleg til en del sløseri, når NFH endelig selv kom på bolden. Falstringerne førte derfor “kun“ 13-11 ved pausen, selv om ingen af de tilstedeværende kunne tvivle på tipstegnet.
Massakren tog for alvor fat få minutter inde i anden halvleg. NFH scorede 17 mål i rap! Og rykkede fra 14-12 til 31-12. Et trøstemål senere stod de knusende sikre slutcifre fast: 32-13.
- De havde ikke rigtig noget, der kunne true vores forsvar eller Sandra Mittet i målet, sagde NFH-træner Kenneth Sahlholdt og fandt en enkelt plet på den hvide skjorte:
- Vi skal score mange flere kontramål på sådan en aften.
Allerød kom til opgøret med fem sejre på stribe og en førsteplads i 3. divisions pulje 6, men forskellen er nu engang stor imellem semiprofessionelle 1. divisionshold og amatørerne i 3. division.
NFH fordelte spilletiden jævnt over hele truppen, og Camilla Maibom blev topscorer med syv mål.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie