Team Sky forlænger med Tour de France-vinder
Bradley Wiggins forlænger med Team Sky, som han kører for frem til forårsklassikeren Paris-Roubaix.
Briten Bradley Wiggins har forlænget sin kontrakt med cykelholdet Team Sky. Der er dog tale om en kontrakt af kort karakter.
På sin hjemmeside oplyser holdet, at Wiggins får kontrakt til og med Paris-Roubaix, der køres 12. april.
Han har tidligere givet udtryk for, at netop denne klassiker var en hans største prioriteter.
- Paris-Roubaix er et specielt løb for mig, og jeg er determineret for at give løbet endnu et skud i Team Sky-trøjen.
- Det er et af de hårdeste løb i kalenderen, og mit mål er at forbedre min niendeplads fra sidste år, siger Wiggins til holdets hjemmeside.
Efter løbet på de nordfranske brosten har Wiggins planer om at indlede forberedelserne til OL i Rio i 2016, hvor han vil stille op som banerytter.
Derfor passer kontraktlængden ham glimrende.
- Alle ved, hvad dette hold betyder for mig, så jeg er meget tilfreds med at have forlænget indtil april 2015, siger Wiggins.
Han kom til Team Sky i 2010 og kulminerede to år senere med triumfen i Tour de France.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie