Team Tvis-profil satser på hurtigt comeback

Håndboldspilleren Louise Burgaard satser på at være hurtigt tilbage på håndboldbanen, efter at hun for nylig kom til skade med sit ene knæ.

Offentliggjort Sidst opdateret

Team Tvis Holstebro-backen blev båret fra banen, da klubben onsdag tabte til KIF Vejen i DM-slutspillet.

Klubben frygtede, at den efterfølgende skanning ville vise, at hun var færdig for sæsonen, men sådan kom det ikke til at gå.

- Jeg har fået besked om, at ledbånd og menisk er intakt, men der er en hævelse på knoglen og på ledbåndet, siger Louise Burgaard til DR Sporten.

Landsholdsspilleren føler sig så godt tilpas, at hun overvejer at varme op for at se, om hun kan være med, når Team Tvis Holstebro i eftermiddag møder FCM Håndbold på hjemmebane i EHF Cuppens semifinaler.

- Det er min smertetærskel, der skal afgøre, hvornår jeg spiller igen, siger hun.

Team Tvis vandt den første kamp 29-22 på udebane.

/ritzau/