Tine Rasmussen tilbage på toppen

Badmintonspilleren Tine Rasmussen er tilbage blandt de bedste i verden. Efter en lang skadespause, der holdt hende væk fra turneringer i fem måneder, vandt danskeren søndag finalen ved Denmark Open i Odense med en flot sejr på 21-18, 19-21, 21-14 over den topseedede kineser, Wang Yihan. Det er Tine Rasmussens første sejr i den danske Super Serie-turnering.

Tine Rasmussen, som spillede med tape på sit højre ben på grund af en øm akillessene, trak fra ved 15-15 i første sæt og vandt det på sin anden sætbold, da All England-mesteren Wang Yihan løftede bolden ud af banen.

Danskeren fortsatte de gode takter i begyndelsen af andet sæt, men satte en 16-11-føring over styr.

I tredje sæt førte Tine Rasmussen 11-7 ved sidebyttet og viste stort overskud på vej mod sejren, som blev fejret med taktfaste klapsalver i Odense Idrætshal.

I damedouble tabte Kamilla Rytter Juhl og Lena Frier Kristiansen finalen mod verdensmesteren Zhang Yawen, som sammen med sin nye makker Pan Pan vandt 22-20, 18-21, 21-12.

Danskerne, der i næste uge spiller afskedsturnering som par ved French Open, spillede rigtig godt i de to første sæt, men misbrugte to sætbolde i første sæt.

- Det er trist at stoppe samarbejdet, for vi har haft mange gode stunder. Men nu er vi nået til enden, og vi spillede godt, så jeg er taknemmelig for den afslutning, siger Lena Frier Kristiansen.

/ritzau/

Tine Rasmussen vandt sin første Denmark Open-titel og sin første turnering efter en lang skadespause, da hun besejrede kineseren Wang Yihan i Odense.

Offentliggjort Sidst opdateret