Uefa indfører målteknologi i årets europæiske finaler
Det Europæiske Fodboldforbund har besluttet at bruge målteknologi til både CL- og Europa League-finalen i år.
Er der tvivl om, hvorvidt en bold er over målstregen i årets Champions League-finale, så får kampens dommer videohjælp.
Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har på et møde fredag besluttet at benytte mållinjeteknologi til at fastslå, om bolden er inde i finalerne i både Champions League og Europa League til maj.
Det skriver Reuters.
Planen var ellers, at teknologien først skulle tages i anvendelse i de to europæiske klubturneringer fra næste sæson.
Mållinjeteknologien er allerede taget i anvendelse i flere nationale ligaer, ligesom den også blev anvendt ved VM i 2014.
I årets ungdomsudgave af Champions League, Uefa Youth League, kunne dommeren i opgøret mellem Valencia og Chelsea godt have haft brug for videohjælp.
I straffesparkskonkurrencen mellem de to hold sendte en Valencia-spiller bolden i mål, men bolden ramte en afstiver nede ved den ene stolperod og hoppede ud igen.
Dommeren afviste, at bolden var over stregen, men tv-billederne viste med al tydelighed, at bolden var klart inde. Valencia endte med at tabe straffesparkskonkurrencen og røg ud af turneringen.
Årets finale i Champions League spilles i Milano 28. maj, mens Europa League-finalen spilles 18. maj i Basel.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie