Valgren glad for hård start: Sprinteretaper er kedelige
Der er ikke mange rene sprinteretaper i dette års Tour de France, hvor der er sørget for masser af drama.
Den tid er forbi, hvor hele den første uge af Tour de France var helliget sprinterne, mens klassementrytterne kunne køre og spare på kræfterne til senere.
Debutanten Michael Valgren kan efter de første fem etaper af sin karriere som Tour de France-rytter konstatere, at arrangørerne har sørget for rigeligt med drama til tilskuerne.
Enkeltstart, brosten, Mur de Huy og masser af sidevind har givet rytterne noget at se til.
- Man må sige, at de er gode til at lave noget, som publikum gerne vil se. Men i mine øjne er det jo kun godt, at vi kan give folk noget for pengene. Jeg synes tit, at de der sprinteretaper bliver lidt småkedelige at køre, siger Michael Valgren.
Han har selv haft en lidt tung start på løbet, hvor han har haft svært ved at komme helt op i de håbede omdrejninger.
Men efter en mere markant præstation på den regnfulde og blæsende 5. etape er thyboens humør røget en tand i vejret.
- Der er ved at komme gang i benene, og det betyder, at jeg kan begynde at se fremad, i stedet for at det skal være en pinsel at sætte sig på cyklen, siger Michael Valgren.
Selv om det er Tour de France-debut for den 23-årige dansker, er han ikke helt uden grand tour-erfaring.
Sidste år var han med til at sikre Alberto Contador sejren i Vuelta a Espana.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie