Wilbek kræver forbedret defensiv før EM

Forsvaret skal forbedres, hvis Danmark skal have succes ved EM. Og det skal allerede ske i weekendens tre testkampe i Totalkredit Cup, kræver landstræner Ulrik Wilbek.

- Det er de første landskampe, vi spiller siden november, hvor vi mere eller mindre kun havde et halvt hold med.

- Så det er de første kampe, vi stiller i stærkeste opstilling. Og derfor arbejder vi i første omgang med at få vores defensiv og 6-0-forsvar forbedret, siger Ulrik Wilbek.

I november til træningsturneringen Super Cup i Tyskland meldte flere af de bærende kræfter fra med småskader, men de er alle ved at være klar igen.

- Det er i forsvaret, de største forbedringsmuligheder ligger. Det skulle vi gerne se frugterne af ved Totalkredit Cup, forklarer Wilbek.

- Angrebet har jeg ikke været så bange for i nyere tid, fordi vi har så gode angrebsspillere. Det er mere forsvaret, som jeg synes, er vores udfordring, mener Wilbek.

Landstræneren skal også ud at finde yderligere to spillere til EM-truppen, fordi der foreløbig kun er udtaget 14 spillere.

- De tre testkampe kan forhåbentlig give mig svar på, hvilke spillere der bedst kan supplere de spillere, vi har med i forvejen.

- Det afhænger også meget af, hvem der er klar - helt klar - til at spille et EM, pointerer Wilbek.

Danmark skal møde Slovenien, Polen og Island ved Totalkredit Cup, som afvikles fredag til søndag i Kolding, Herning og Aarhus. EM begynder først i midten af januar.

/ritzau/

De danske håndboldherrer skal skærpes i forsvaret forud for EM-slutrunden, mener landstræner Ulrik Wilbek.

Offentliggjort Sidst opdateret