12.032 tyrkere har sat deres kryds i Danmark før valg
Ved sidste års folkeafstemning, hvor den tyrkiske befolkning skulle stemme om at give flere beføjelser til præsidentembedet, var der 11.363 tyrkere, der stemte i Danmark. Foto: Yasin Akgul/arkiv/Ritzau Scanpix
Yasin Akgul/arkiv/Ritzau Scanpix
Den tyrkiske ambassade i København har modtaget lidt over 12.000 stemmer forud for søndagens parlamentsvalg.
12.032 tyrkere har fra 9. til 19. juni afgivet deres stemme til søndagens tyrkiske præsidents- og parlamentsvalg på den tyrkiske ambassade i København.
Det skriver det dansk-tyrkiske medie Kuzey, der har tallene fra den tyrkiske ambassade.
Ifølge mediet er der omkring 32.000 stemmeberettigede tyrkere i Danmark, hvilket placerer stemmeprocenten på cirka 37 procent.
Det er dog uvist præcist hvor mange af dem, der har stemt, som bor i Danmark. Som tyrker i udlandet kan man nemlig stemme i flere lande.
Ifølge journalist ved Kuzey Sadi Tekelioglu er der derfor også kommet tyrkere fra det sydlige Sverige til Danmark, mens nogle tyrkere, der til daglig bor i Jylland, er taget til den tyske by Hamburg for at stemme.
Det skyldes, at man i Danmark kun har kunnet stemme på den tyrkiske ambassade i København.
Stemmerne fra Danmark blev torsdag fløjet til den tyrkiske hovedstad, Ankara, med et privatfly. Her vil de søndag blive optalt.
Ved sidste års folkeafstemning, hvor den tyrkiske befolkning skulle stemme om at give flere beføjelser til præsidentembedet, var der 11.363 tyrkere, der stemte i Danmark.
Valget til præsidentembedet og til parlamentet søndag er det første efter sidste års valg og en vigtig strømpil for Erdogans magt. Det påpeger forsker i tyrkiske forhold ved Dansk Institut for Internationale Studier Jakob Lindgaard.
- Valget handler om en systemændring fra et parlamentarisk system til et præsidentsystem. Ændringen blev snævert stemt igennem og vil nu blive implementeret fuldt ud.
- Valget vil samtidig vise, om Erdogan kan bevare magten. De fleste meningsmålinger peger på, at han vil blive valgt som præsident, men han kan få sværere ved at få et flertal i parlamentet, siger Lindgaard.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie