Ældre mand ville smugle halv million til København
Toldere i lufthavnen i Bergen har beslaglagt over 600.000 norske kroner i forskellige valutaer under en kontrol af passagerer på vej til København.
2. maj fik toldere i den norske lufthavn øje på en mistænkelig mand fra Afghanistan. I den ældre mands håndbagage fandt de 3120 euro, og valutafundet gjorde, at tolderne gennemgik resten af passagerens bagage.
Her fandt de to plasticposer med penge - 70.000 norske kroner, næsten 58.000 dollar og omkring 23.000 euro. Det samlede beløb svarer til omkring 550.000 danske kroner.
Manden, der er i 70'erne, er blevet anmeldt for forsøg på pengesmugling. Toldvæsnet anslog i 2011, at der årligt bliver smuglet mellem to og tre milliarder norske kroner ind og ud af Norge.
Normalt inddrager den norske stat 20 procent af beslaglagte penge. Hvis der er grund til at tro, at pengene kommer fra en kriminel virksomhed, kan hele beløbet beslaglægges.
/ritzau/NTB
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie