Efter mandagens to separate VM-bomber i Ugandas hovedstad, Kampala, har det afrikanske land nu anholdt et endnu ukendt antal medlemmer af den somaliske islamistiske milits al-Shabaab.
Militsen påtog sig mandag skylden for de to bombeeksplosioner, der kostede mindst 74 mennesker livet, mens de så VM-finalen på storskærm. Desuden tog al-Shabaab ansvaret for en ueksploderet bælte fra en selvmordsbombe, der blev fundet et helt tredje sted.
- Anholdelserne blev foretaget sent i går (mandag, red.), efter en ueksploderet selvmordsbomber blev fundet i en bydel i Kampala, siger en talsmands for Ugandas regering, Fred Opolot.
Talsmanden kan dog ikke sige, hvor mange anholdelser det drejer sig om.
Det blodige angreb kommer efter, at al-Shabaabs øverste leder for nylig erklærede hellig krig mod alle de lande, der bidrager til de fredsbevarende styrker i Somalia eller beskytter den vestligtstøttede regering i landet.
Uganda har flere tusinde soldater udstationeret i Somalia, men den ugandiske viceudenrigsminister, Okello Oryem, siger, at angrebene ikke får betydning for landets fredsbevarende indsats i Somalia.
- De ansvarlige er kujoner, og ugandere er ikke kujoner. Vi har ikke tænkt os at flygte fra Mogadishu bare på grund af denne feje handling, fastslår ministeren.
Al-Shabaab kontrollerer omkring 80 procent af Somalia og har indført streng sharialovgivning.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie