Avis: Spansk redningspakke på vej
Selv om den spanske premierminister, Mariano Rajoy, stritter imod at søge økonomisk hjælp i udlandet, er rammerne for en kommende hjælpepakke tilsyneladende ved at blive udstukket.
Ifølge den hollandske avis Het Financieele Dagblad forhandler Den Europæiske Centralbank (ECB) med Den Internationale Valutafond (IMF) om en hjælpepakke på omkring 300 milliarder euro (over 2,2 billioner kroner).
- Der er uformelle forhandlinger mellem ECB og IMF. ECB vil lægge en ramme for det nye program, der gør det muligt at opkøbe statsobligationer. Og det indebærer IMF's medvirken, siger en kilde til avisen.
Ifølge avisen er der tale om en rammeaftale, så man er klar til at handle hurtigt, hvis der kommer en ansøgning.
De 17 eurolande har allerede lovet at give op til 100 milliarder euro i støtte til kriseramte spanske banker.
Men der har de seneste måneder været betydelig spekulation om, at Spanien også har brug for en mere generel hjælpepakke på grund af voksende gæld i flere spanske regioner.
Emnet er på dagsordenen på fredagens uformelle møde på Cypern blandt de 17 eurolandes økonomi- og finansministre.
Der er ikke lagt op til nogen beslutning nu, men Spanien er kommet under øget pres for at søge direkte hjælp, efter at ECB i sidste uge besluttede, at den fremover kan foretage støtteopkøb af statsobligationer fra lande under formelle hjælpeprogrammer.
Ifølge nyhedsbureauet Reuters gætter flere topfolk i eurozonen på, at den formelle spanske ansøgning kan komme inden næste eurogruppemøde 8. oktober.
Det er en uge efter præsentationen af den spanske finanslov og en detaljeret rapport om bankernes problemer.
Ifølge en af Reuters' kilder afhænger timingen også af hjemlige politiske hensyn. Spanien vil helst kunne søge samtidig med Italien i håb om, at der så vil være mindre fokus på, om den spanske regering har fejlhåndteret de offentlige finanser.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie