Italiens premierminister, Silvio Berlusconi, skal i retten for magtmisbrug og anklager om sex med en 17-årig kvinde, har en italiensk dommer besluttet.
- Vi havde ikke forventet andet, siger Berlusconis advokater som reaktion på nyheden.
Anklagemyndigheden rejser tiltale mod Berlusconi for at have haft sex med en 17-årig marokkansk natklubdanserinde. Det er et brud med italiensk lov, som forbyder sex med personer under 18 mod betaling.
Videre siger anklageren, at premierministeren senere pressede politiet for at få den 17-årige pige løsladt, da hun blev tilbageholdt i en anden sag om tyveri.
Berlusconi har afvist at have gjort noget galt i den meget omtalte sag. Han siger, at han aldrig har betalt for sex, og at der er tale om politisk motiverede anklager.
Strafferammen i Italien for at have købesex med mindreårige er tre år, og der kan gives seks år for magtmisbrug.
Det første retsmøde er planlagt til den 6. april.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie