Brasiliens militær afslutter eftersøgningen efter omkomne og vragdele fra det Air France-fly, der styrtede i Atlanterhavet for fire uger siden.
Brasiliens luftvåben og flåde har stoppet eftersøgningen efter flere omkomne fra det Air France-fly, der styrtede i Atlanterhavet 1. juni.
Det er usandsynligt, at militæret kan finde flere lig og vragdele efter flere ugers omhyggelig eftersøgning, siger oberstløjtnant Henry Munhoz fra det brasilianske luftvåben.
- Der er nu gået ni dage, uden at vi har set nogen lig, sagde han på en tv-transmitteret pressekonference i aftes.
Der var 228 personer om bord på flyet, heriblandt en dansk kvinde. Foreløbig er der bjærget 51 omkomne, hvoraf kun en del er blevet identificeret. Blandt dem er flyets pilot og en steward.
Desuden er der fundet omkring 600 vragdele, flysæder, bagage og andre genstande fra flyet.
Den brasilianske flåde oplyser, at franske flådeskibe vil blive i området for at forsøge at lokalisere flyets sorte bokse, der muligvis kan give svar på, hvad der forårsagede styrtet.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie