Offentliggørelsen af fortrolige amerikanske diplomat telegrammer svækker og skader diplomatiet.
Det mener Sveriges udenrigsminister, Carl Bildt, der siger, at organisationen WikiLeaks' offentliggørelse af tusinder af hemmeligstemplede amerikanske dokumenter risikerer at gøre USA's diplomatiske tjeneste mindre effektiv.
- Det svækker diplomatiet generelt, siger Bildt til svensk radio og tilføjer, at amerikanske diplomater nu risikerer at få færre informationer.
Bildt mener, at offentliggørelsen tilsyneladende har til formål "at skade USA".
- Vi har brug for fortrolige kommunikationskanaler mellem forskellige regeringer på kritiske tidspunkter for at tackle kriser eller svære situationer, siger udenrigsministeren.
- Er det ikke muligt at gøre det, får vi "megafondiplomati", og vi ved af erfaring, at det kan føre til flere konflikter og flere problemer, siger Bildt.
Han tilføjer, at USA forud for offentliggørelsen af dokumenterne kontaktede Sverige, men USA gav ingen specifikke detaljer om, hvad der kunne tænkes at blive offentliggjort. Dog sagde amerikanerne, at offentliggørelsen vil være "skadelig".
Bildt siger videre, at svenske diplomater må være i stand til at gennemføre drøftelser og udveksle synspunkter i fuld fortrolighed med andre ledere.
- Hvis det bliver offentlig viden, så vil de ikke drøfte tingene med os, siger han.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie