Cataloniere demonstrerer mod anholdelser i Barcelona
Spaniens regering kalder afstemning om Cataloniens løsrivelse ulovlig.
Demonstranter, der ønsker at løsrive Catalonien fra resten af Spanien, har været oppe at toppes med spansk politi i Barcelona.
Det skriver nyhedsbureauet AP.
Flere tusinde personer er gået på gaden i den catalonske storby, efter at 12 catalonske politikere og medlemmer af administrationen i regionen ifølge den regionale regering blev anholdt onsdag morgen.
Det står ikke klart, hvad de anholdte er sigtet for.
Anholdelserne er sket halvanden uge inden en folkeafstemning 1. oktober om Cataloniens løsrivelse fra Spanien.
Et flertal af befolkningen i regionen bakker op om en folkeafstemning.
Men afstemningen er ifølge den spanske forfatningsdomstol ulovlig. Den strider imod forfatningen, hvor der står, at Spanien er udeleligt, lyder det.
Den spanske regering har tidligere advaret om, at embedsmænd eller politikere, som bidrager til afholdelsen af afstemningen, kan blive sigtet for lovovertrædelser.
Og onsdag siger den spanske premierminister, Mariano Rajoy, at indsatsen i Catalonien skal sikre retssikkerheden. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Onsdagens anholdelser har fået regeringschefen for Cataloniens regering, Carles Puigdemont, til at beskylde den spanske regering for at sætte regionens selvstyre ud af kraft.
- I disse timer har den spanske stat de facto suspenderet Cataloniens selvstyre, sagde han tidligere onsdag på et pressemøde.
Blandt de anholdte er ifølge lokalregeringen den højtstående politiker Josep Maria Jove.
Mange demonstranter - flere med det catalonske flag - er samlet i nærheden af Joves kontor, skriver nyhedsbureauet AFP.
Her råber de slagord som "uafhængighed" og "vi vil stemme".
45-årige Anna Sola siger, at hun skyndte sig ud for at protestere, efter at hun hørte om Joves anholdelse i nyhederne og via sms'er fra sine venner.
- De angriber vores institutioner, og de politikere, som vi har stemt på, for bare at gøre, hvad folket vil have, siger hun til AFP.
- Det der sker i Catalonien, er skammeligt. Der er ingen ord, som kan beskrive det, tilføjer Sola.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned