Endnu en flammeramt by i det nordlige Canada evakueres
Canada oplever lige nu de værste skovbrande i mands minde. I løbet af de seneste uger er mere end 50.000 personer blevet tvunget til at lade sig evakuere fra deres hjem. (Arkivfoto). Foto: Darren Hull/Ritzau Scanpix
Delstatsregering har beordret alle indbyggere i Hay River til at søge mod lufthavn for at komme i sikkerhed.
Skovbrande i det nordvestlige Canada har fredag tvunget en hel by til at lade sig evakuere.
Det oplyser myndighederne, skriver nyhedsbureauet Reuters.
Det drejer sig om byen Hay River, der før brandenes hærgen husede 4000 indbyggere.
Delstatsregeringen i delstaten Northwest Territories har beordret alle i byen, herunder også personer med kritiske funktioner, til at tage til lufthavnen i området og vente på yderligere instruktioner fra myndighederne.
- Alle, der skulle blive i Hay River, befinder sig der på eget ansvar, har myndighederne oplyst i en udtalelse fredag lokal tid.
- Der er ingen redningsservice tilgængelig.
Canada oplever lige nu de værste skovbrande i mands minde. I løbet af de seneste uger er mere end 50.000 personer blevet tvunget til at lade sig evakuere fra deres hjem.
Også delstaten British Columbia er ramt af skovbrande. Her har myndighederne set sig nødsaget til fraråde turister på det kraftigste at opsøge skovbrandene.
Det sagde British Columbias minister for skovområder, Bruce Ralston, på et pressemøde i sidste uge.
Flere turister har besøgt de områder, som er ramt af naturbrande, for efterfølgende at offentliggøre billeder derfra på sociale medier.
Billeder og videooptagelser er blandt andet optaget ved hjælp af droner.
- Nu er ikke det rette tidspunkt at tage billeder af igangværende naturbrande. Det er ikke bare uansvarligt, det er også ulovligt at flyve med dem (dronerne, red.) i områder med brand, sagde Bruce Ralston på pressemødet.
Omkring 3400 brandfolk deltager i slukningsarbejdet i British Columbia. Provinsen ligger i det vestlige Canada.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie