EU-Kommissionen vil øge told på korn fra Rusland og Belarus
Fødevaresikkerheden kan opretholdes, selv om told skal bremse russisk korn til EU, siger von der Leyen. Importen af russisk korn er blevet kritiseret af både Ukraine og landmænd i EU for at skade deres indtægter og hjælpe Rusland til at opretholde krigen i Ukraine (Arkivfoto). Foto: Kenzo Tribouillard/Ritzau Scanpix
Fødevaresikkerheden kan opretholdes, selv om told skal bremse russisk korn, siger von der Leyen.
EU-Kommissionen foreslår at øge tolden på import af korn, oliefrø og afledte produkter fra Rusland og Belarus til EU.
Det oplyser EU-Kommissionen i en pressemeddelelse.
- Vi foreslår, at der indføres told på denne russiske import for at mindske den voksende risiko for vores markeder og vores landmænd.
- Tolden vil reducere Ruslands mulighed for at udnytte EU til fordel for deres krigsmaskine, siger Ursula von der Leyen.
Udmeldingen kommer på et tidspunkt, hvor importen af korn fra Rusland og Belarus har udløst vrede i EU og skarp kritik fra Ukraine.
Ukraine mener, at det russiske korn er med til at betale for den russiske krigsmaskine. Samtidig gør importen det sværere for Ukraine at tjene penge på det landbrug, som Rusland ihærdigt har forsøgt at ødelægge under krigen.
Landmænd i EU er omvendt vrede over, at de bliver udsat for konkurrencen fra Rusland og Belarus. Det får kornprisen til at falde, så de har sværere ved at få økonomien til at hænge sammen, lyder det.
Indgrebet er dog også kontroversielt, fordi mindre korn potentielt kunne gå ud over fødevaresikkerheden. Ursula von der Leyen afviser dog, at det vil ske:
- Vi fastholder vores forpligtelse til at bevare den globale fødevaresikkerhed, især for udviklingslandene, siger von der Leyen.
EU-Kommissionen vurderer, at toldsatserne er høje nok til at undertrykke importen fra Rusland og Belarus til EU. Men de vil ifølge EU-Kommissionen ikke påvirke eksporten til tredjelande.
- Vi finder den rette balance mellem at støtte vores økonomi og landbrugssamfund. Samtidig fastholder vi vores urokkelige støtte til Ukraine, siger von der Leyen.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie