Libyens nye ledere siger, de vil retsforfølge de folk, som dræbte den tidligere diktator Muammar Gaddafi.
- Med hensyn til Gaddafi, så ønsker vi ikke at vente på, at nogen skal fortælle os det, siger overgangsrådets næstformand Abdel Hafiz Ghoga.
Drabet på Gaddafi i sidste uge i hans fødeby Sirte er blevet mødt med kritik fra det internationale samfund.
- Vi har allerede iværksat en undersøgelse. Vi har udsendt en etisk manual for behandling af krigsfanger.
Jeg er sikker på, at det var en individuel handling og ikke en handling begået af revolutionære eller den nationale hær, siger Abdel Hafiz Ghoga.
- Uanset hvem, der er ansvarlig for det (drabet på Gaddafi red.), vil de blive stillet til regnskab og få en retfærdig rettergang, lover Ghoga.
Gaddafi blev taget til fange, da han forsøgte at flygte fra Sirte.
Det er stadig uklart, hvad der hændte, men mobiloptagelser viser en såret Gaddafi, der stadig er ved bevidsthed, mens han er omgivet af gruppe ophidsede mennesker.
Kort efter viser nye optagelser ham livløs og stærkt blødende fra hovedet.
Den officiel forklaring fra overgangsrådet er, at Gaddafi blev dræbt under krydsild mellem nationale styrker og folk, der var loyale over for den tidligere diktator.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie