Gynækolog fra Congo får EU-pris for kamp mod seksuel vold
Aktivister fra Ukraine var også nomineret, men EU's tankefrihedspris går til congoleseren Denis Mukwege.
Den congolesiske gynækolog Denis Mukwege modtager årets Sakharovpris, der gives for tankefrihed.
Det meddeler Europaparlamentets formand, Martin Schulz, på en pressekonference efter et møde mellem formændene for parlamentets politiske grupper tirsdag i Strasbourg.
Mukwege har i årevis hjulpet voldtægtsofre og kæmpet en stædig kamp mod seksuel vold.
Sakharov-prisen på 50.000 euro er EU-Parlamentets menneskerettighedspris, der særligt hylder folk, der kæmper for ytringsfrihed. Prisen er blevet uddelt siden 1988.
Europaparlamentets udenrigs- og udviklingsudvalg satte i starten af oktober navn på årets tre kandidater til Sakharov-prisen for Tankefrihed.
De to udvalg indstillede ud over Mukwege også de proeuropæiske ukrainske aktivister i organisationen Euromaidan og menneskerettighedsaktivisten Leyla Yunus fra Aserbajdsjan.
Sidste år gik prisen til den pakistanske skolepige Malala Yousafzai, der er blevet verdenskendt for sin kamp for pigers rettigheder.
Den 17-årige pakistaner modtog i år Nobels fredspris som den yngste nogensinde.
Andre år er Sakharov-prisen gået til blandt andre FN's tidligere generalsekretær Kofi Annan, frihedskæmperen fra Myanmar Aung San Suu Kyi og aktivisterne ved det arabiske forår.
Årets vinder skulle være valgt på en formandskonference 16. oktober, men man følte sig ikke i stand til at træffe en beslutning, efter at EU-modstandernes gruppe, EFDD, var faldet fra hinanden.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie