* Den 7. oktober 2023 krydsede 3000 bevæbnede mænd grænsen fra Gaza til Israel. De fleste var fra den militante gruppering Hamas. Fem andre væbnede palæstinensiske grupperinger deltog i angrebet.
* Angrebet startede klokken 6.29, hvor tusindvis af raketter blev affyret fra Gaza mod Israel.
* Angrebet var et vellykket overraskelsesangreb, og det tog det israelske militær flere timer, inden de havde situationen under kontrol.
* Omkring 1140 mennesker blev dræbt under angrebet, og 250 mennesker blev bortført. Gidslerne blev taget med tilbage til Gaza.
* De bevæbnede mænd dræbte blandt andet 364 mennesker, der havde deltaget i Nova Music festivalen i Negev ørkenen i det sydige Israel. Derudover blev en israelsk militærbase og landbrugskollektiver, såkaldte Kibbutzer, tæt på grænsen til Gaza angrebet.
* Den israelske regering har også fremlagt beviser for, at der som del af angrebene blev udført voldtægter og seksuel vold.
* Siden den 7. oktober har Israel været i krig med Hamas i Gaza. Målene er ifølge den israelske regering af befri de resterende gidsler og at udrydde Hamas.
* Israels angreb i Gaza har ført til massive ødelæggelser. Ifølge Gazas sundhedsministerie, der er styret af Hamas, er 41.788 palæstinensere døde i angrebene.
* Den Israelske regering har døbt angrebet den 7. oktober 2023 som "det dødeligste angreb på jøder siden Holocaust".
Kilder: BBC, The Guardian, AFP.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie