Radovan Karadzic, der var de bosniske serberes politiske leder under krigen i Bosnien, har svoret, at han også vil boykotte det andet retsmøde, når sagen mod ham genoptages tirsdag eftermiddag klokken 14.15.
Karadzic nægtede at deltage i første dags retsmøde mandag, og det fremtvang en udsættelse med en dag efter blot et kvarters samling. Her beskyldte dommeren ham for at obstruere processen.
Trods en appel fra dommer O-Gon Kwon om at genoverveje sit standpunkt har Karadzic via en juridisk repræsentant gjort det klart, at han heller ikke vil dukke op til anden dags retsmøde. Han insisterer på, at han skal bruge mere tid til at forberede sig.
Kwon advarede mandag Karadzic om "foranstaltninger, som kan træffes, hvis han fortsætter med at obstruere for processen i retten". Blandt dem er at tildele ham en forsvarer og gennemføre retssagen uden hans tilstedeværelse. Den 64-årige Karadzic står ellers for sit eget forsvar
Men ifølge Karadzics juridiske rådgiver, Marco Sladojevic, vil Karadzic "aldrig acceptere en påtvunget rådgiver".
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie