Lars Løkke kalder USA's toldplaner et angreb på frihandlen
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) siger, at Danmark ikke har ambitioner om en handelskrig, men at vi heller ikke skal "lægge os ned". (Arkivfoto). Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Udenrigsministeren siger, at USA's planer om toldsætning af varer smerter ham på hele verdens vegne.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) kalder USA's toldsætning af udenlandske varer "et angreb på frihandlen".
- Det gør mig sådan set ondt på hele verdens vegne, siger han forud for Nato-udenrigsministermødet i Bruxelles torsdag.
- Ud over at det kommer til at ramme Europa, så rammer det jo først og fremmest amerikanerne. Det er en meget bred handelskrig, han lægger op til at ville introducere, siger Lars Løkke Rasmussen.
Han understreger, at USA's toldsætning af udenlandske varer kommer til at gøre ondt på både dansk og europæisk økonomi.
Ifølge udenrigsministeren har verden i de sidste generationer oplevet fremgang grundet handel. Her nævner han blandt andet lavere børnedødelighed, højere levealder og lavere grad af fattigdom.
Fremgangen skyldes ifølge ham, at verden har handlet med hinanden.
Lars Løkke Rasmussen siger, at det ikke er i Danmarks interesse at føre en handelskrig med USA.
- Vi har ingen ambitioner om en handelskrig og ingen ambitioner om at eskalere den. Men det er klart, at vi kan jo ikke bare lægge os ned, siger han.
Ifølge Lars Løkke er handelskrigen et af de emner, der bekymrer ham for tiden.
Også den tyske udenrigsminister, Annalena Baerbock, kritiserer USA's toldplaner forud for Nato-mødet.
Hun peger på, at spørgsmålet har fyldt meget inden torsdagens møde, fordi økonomisk sikkerhed påvirker den generelle sikkerhed i landene.
- Derfor er det tydeligt for os europæere, at det her ikke er en befrielsesdag - især ikke for amerikanere. For amerikanske forbrugere betyder denne her toldsætning en dag i inflationens tegn, siger Annalena Baerbock.
Samtidig siger hun, at det er en dag, der vil forene Europa.
- Vi har gjort det tydeligt, at vi ikke ønsker flere handelskonflikter. Det er positivt for økonomien, borgerne, forbrugerne og virksomhederne, hvis vi har et retfærdigt og frit handelssamarbejde, siger hun.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie