Madrid overvejer kommende afstemninger om uafhængighed
Spaniens udenrigsminister siger, at en landsomfattende folkeafstemning om uafhængighed kan blive afholdt.
Spanien overvejer at gennemføre forfatningsmæssige ændringer, som vil kunne bane vej for folkeafstemninger om uafhængighed i fremtiden, siger landets udenrigsminister, Alfonso Dastis, til BBC.
Dastis siger, at en landsomfattende folkeafstemning om emnet kan blive afholdt.
Udmeldingen er en reaktion på udviklingen i det splittede Catalonien.
Forud for udenrigsministerens udtalelser til BBC havde Spaniens forfatningsdomstol i en kendelse erklæret den nylige afstemning om uafhængighed i Cataloniens nu afsatte parlament for ulovlig.
Forfatningsdomstolen har tidligere kendt afstemningen i Catalonien for forfatningsstridig. Men kendelsen var midlertidig.
Løsrivelsesafstemningen blev boykottet af de fleste parlamentsmedlemmer fra oppositionspartierne. Den blev gennemført trods tidligere retskendelser om, at den var ulovlig.
Ved afstemningen stemte 70 medlemmer for uafhængighed, mens 10 stemte imod. Parlamentet har 135 medlemmer.
Ved en omstridt folkeafstemning i Catalonien 1. oktober stemte over 90 procent for uafhængighed fra Spanien.
Dog var det kun 43 procent af vælgerne, som stemte på valgdagen.
Efterfølgende har der i Barcelona været meget store demonstrationer, hvor demonstranterne råbte slagord for et samlet Spanien og imod løsrivelse.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie