Mindst 22 er døde under amokløb på indisk jernbanebro
Under kraftigt regnvejr udbryder der panik på snæver bro ved station i Mumbai. Folk frygter, bro vil kollapse.
Mindst 22 mennesker er omkommet på en overfyldt bro ved en jernbanestation i den indiske storby Mumbai, oplyser politiet.
Der udbrød tilsyneladende panik blandt de mange mennesker, der befandt sig på broen. 27 meldes kvæstet.
Folk er blevet trampet til døde under amokløbet.
- Det var midt i myldretiden, men panikløbet er blevet bragt under kontrol, siger en talsmand for det civile beredskab til AFP.
Kaosset opstod, da der faldt betonstykker ned på broen. Det troede mange af de gående var fordi, broen var ved at styrte sammen. De flygtede derfor i panik væk fra broen, siger en talsmand for politiet.
Amokløbet, der resulterede i de mange døde, skete ved jernbanestationen Elphinstone under et heftigt regnvejr.
Folk havde søgt tilflugt for regnen under den store teltdug, der er bredt ud over broen.
Broen forbinder de to jernbanestationer Elphinstone og Parel. Pendlere har ofte klaget over, at gadehandlere blokerer den snævre bro.
Amokløb, hvor folk trampes ihjel, opleves hyppigt under religiøse festivaler i Indien. Her samles ofte meget store folkemængder på meget lidt plads, og sikkerheden og opsynet med begivenhederne er som oftest ikke eksisterende.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned