Mystik breder sig om forlist superyacht der ikke burde kunne synke

Dykkere fra det italienske brandvæsen ankommer i Porticello havn i nærheden af Palermo med en ligpose torsdag, tre dage efter yachten "Bayesian" sank. Foto: Alberto Pizzoli/Ritzau Scanpix

En superyacht i topklasse sank udenfor Siciliens kyst tidligt mandag morgen. Tre dage senere ledes der stadig efter overlevende.

Offentliggjort Sidst opdateret

Mandag morgen blæste det op til en pludselig storm udenfor Siciliens kyst.

En superyacht med den engelske tech-milliardær Mike Lynch og flere af hans familiemedlemmer ombord blev fanget i uvejret og forsvandt indenfor få minutter imellem bølgerne.

Fire dage senere ledte dykkere stadig efter den sidste savnede person, Mike Lynchs 18-årige datter.

Ulykken har chokeret marineeksperter, der undrer sig over, hvordan en yacht af den kaliber kunne synke så hurtigt. Skibet, der havde navnet Bayesian, burde nemlig have sikkerhedsudstyr i topklasse. Det skriver Reuters.

Nu forsøger italienske efterforskere at finde ud af, hvad der skete, og hvorfor det meste af besætningen overlevede, imens fem gæster og skibets kok døde.

Gabriele Bruni, en sejler, der tidligere har deltaget i den prestigefyldte kapsejlads America’s Cup, er overrasket over, at det kunne gå så galt.

- Kaptajnen og besætningen på et skib som Bayesian er ikke tilfældigt udvalgt. Vi taler om professionelle i verdensklasse. Når der er en storm, skal kaptajnen og besætningen først forsøge at rette op på skibet og gøre alt, der skal til, for at undgå et skibbrud, siger Gabriele Bruni til The Guardian.

En båd med dykkere passerer en fiskerbåd på vej ud mod det sted, hvor yachten "Bayesian" forliste. Foto: Jonathan Brady/Ritzau Scanpix

Bayesians høje sikkerhedsniveau gør, at flere spekulerer i muligheden for menneskelige fejl.

- Hvis nogen havde spurgt mig den aften på en stormfuld dag, på hvilken sejlbåd jeg gerne ville befinde mig, så havde jeg valgt båden Bayesian, siger Gabriele Bruni til The Guardian.

Blandt de forulykkede var tech-milliardæren Mike Lynch, der tidligere er blevet kaldt Englands Bill Gates, og flere af hans familiemedlemmer og venner.

Lynch havde inviteret sine nærmeste på sejltur for at fejre, at han i juni blev frifundet for anklager om bedrageri. Flere af bådens passagerer havde forsvaret ham i retten, skriver nyhedsbureauet AP.

Men fejringen blev til et mareridt. Tre dage efter stormen ramte, har reddere kunnet hente fem lig ud af den sunkne superyacht, inklusive milliardæren.

Der var i alt 22 personer om bord på skibet. 15 personer, herunder Mike Lynchs kone, blev reddet op af vandet i live.

Bådens kok var den første, der blev fundet død i nærheden af yachten, kun få timer efter ulykken.

Mike Lynch har grundlagt den hidtil mest værdifulde britiske it-virksomhed, Autonomy, som han solgte til det amerikanske selskab HP i 2011 for 11 milliarder dollar. Herefter fulgte en årelang retssag, hvor HP beskyldte Lynch for bedrageri i forbindelse med salget. I juni i år blev Mike Lynch renset for anklagerne. (Arkivfoto). Foto: Henry Nicholls/Reuters

Redningsfolkene arbejder ud fra en teori om, at en såkaldt skypumpe ramte yachten og fyldte den med vand.

Ifølge den italienske avis La Repubblica sagde dykkerne, der foretog undervandsinspektionerne, at bådens luge var åben. Den information er dog endnu ikke blevet godkendt af de ansvarlige myndigheder.

Hvis lugen var åben, ville en stor mængde vand kunne være strømmet ind i båden, hvilket kan destabilisere båden.

En anden iøjefaldende faktor er, at bådens køl var delvist hævet. I vind af den styrke kunne kølen muligvis have skabt den nødvendige stabilitet.

Ofte kan skibe tæt på kysten dog ikke sænke kølen helt af fare for at sidde fast mellem klipperne på havbunden, skriver The Guardian.

Giovanni Constantino er administrerende direktør for the Italian Sea Group, en virksomhed der bygger og sælger yachter som Bayesian.

Ifølge ham må ulykken skyldes en række af menneskelige fejl. Han pointerer derudover, at stormen var varslet på forhånd.

Ritzau Grafik. Foto: WER/Free

- Skibet sank, fordi det tog vand ind. Fra hvor må efterforskere sige, siger Giovanni Constantino til Reuters.

Ifølge Constantino gik der ifølge informationer fra yachtens automatiske sporingssystem kun 16 minutter, fra det begyndte at blæse, og båden begyndte at tage vand ind, til at yachten sank.

Kaptajnen, James Cutfield, og hans otte besætningsmedlemmer, der også overlevede ulykken, har ifølge Reuters endnu ikke kommenteret sagen.

/ritzau/

Hvem var meldt savnet?

* Den britiske tech-milliardær Mike Lynch og hans 18-årige datter, Hannah Lynch.

* Direktøren af banken Morgan Stanley International, Jonathan Bloomer, og hans hustru, Judy Bloomer.

* Den amerikanske advokat Christ Morvillo og hans hustru, Neda Morvillo.

* Ifølge de italienske myndigheder har dykkerne fundet fem lig på båden. Hannah Lynch er fortsat meldt savnet.

* Den canadisk-antiguanske kok på skibet, Recaldo Thomas. Han blev fundet død i nærheden af yachten kort efter ulykken.

* 15 ud af de 22 mennesker, der var ombord, blev reddet op af vandet i live.

Kilder: Reuters, BBC.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu