Også udenlandske topmedier har de seneste dage kørt al-Khawaja gennem nyhedsmøllen.
Hos den store amerikanske tv-station CNN har han været topnyhed på både tv og nettet.
Især tirsdagens nyhed om, at de bahrainske myndigheder melder ham okay efter flere dages uvished, trak overskrifter sammen med nyheden om, at FN's generalsekretær, Ban Ki-moon, presser på for en løsning.
Derudover har både CNN og den britiske tv-station BBC stor fokus på det kommende Formel 1-løb i Bahrain, som de kæder sammen med al-Khawaja.
Der har nemlig været talt om, at de protester, der skyller ind over landet, sammenholdt med al-Khawajas fængsling, kan få motorløbet til helt at droppe Bahrain.
Nyhedsbureauet Reuters har sat sit kontor i Dubai på sagen, og har de seneste dage rapportere løbende om den. Også Washington Post har løbende bragt historier om dansk-bahraineren.
Hos den britiske avis The Guardian har man ud over flere nyheder bragt et åbent brev underskrevet af blandt andre politikeren lord Avebury, der er medlem af det britiske overhus, samt flere andre politikere og professorer.
I brevet kritiseres Bahrain for ikke at udlevere al-Khawaja, og de slår fast, at det vil være en skamplet på landets omdømme, hvis al-Khawaja skulle gå hen og dø.
Al-Khawaja blev anholdt sidste år i forbindelse med en demonstration mod styret i Bahrain. Han blev siden idømt livsvarig fængsel, hvorfor han gik i sultestrejke tidligere i år.
Sultestrejken har nu varet i mere end 60 dage, og han har tabt sig mere end 10 kilo og blandt andet udviklet fedtlever, som følge af underernæring.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie