Rusland venter at Tyrkiet køber endnu et russisk raketsystem
Det russiske luftværnssystem S-400, der anses for meget avanceret, under en militærøvelse i Kaliningrad tidligere på måneden. For knap 16 milliarder kroner har Tyrkiet købt en første sending af raketforsvaret. Foto: Vitaly Nevar/Reuters
Vitaly Nevar/Reuters
Nato-landet Tyrkiet fik i 2019 første sending af det russiske raketsystem S-400 til stor vrede for allierede.
Rusland vil sandsynligvis underskrive en kontrakt med Tyrkiet næste år om endnu en levering af det avancerede S-400-raketsystem.
Det siger Sergej Tjemesov, der leder den statslige russiske eksportkoncern Rostec. Det skriver nyhedsbureauet Interfax ifølge Reuters.
Det blev mødt med stor vrede i USA og Europa, da Nato-landet Tyrkiet sidste år modtog den først sending af det russiske luftværnssystem. Det er udviklet til at kunne nedskyde vestlige fly i tilfælde af konflikt.
USA's regering reagerede ved at suspendere Tyrkiet fra arbejdet med at udvikle det nye amerikanske kampfly F-35.
Samtidig har Washington truet med sanktioner over for Tyrkiet.
Tyrkiet har over de seneste år søgt et nærmere samarbejde med Rusland. Det har især gjort sig gældende i forhold til den brutale syriske borgerkrig.
Den første ordre på luftværnssystemet blev fuldført sidste sommer, da det militære udstyr landede i Ankara lufthavn. Det var en handel, som indbragte Rusland 2,5 milliarder dollar (knap 16 milliarder kroner)
Tyrkiske soldater har været i Rusland for at blive optrænet i brugen af S-400. Og Tyrkiets hær har siden efteråret 2019 været i gang med afprøve raketsystemet, skriver BBC.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie