Russisk minister mødt med udvandring og hårde ord på Malta-møde
Ruslands udenrigsminister Sergej Lavrov deltog torsdag i sit første møde i et EU-land, siden Rusland indledte krigen i Ukraine i februar 2022. Foto: Alberto Pizzoli/Ritzau Scanpix
Sergej Lavrov deltog torsdag i sit første møde i et EU-land, siden Rusland indledte krigen i Ukraine.
Ruslands udenrigsminister Sergej Lavrov skabte torsdag opmærksomhed på et OSCE-topmøde på Malta.
Lavrov blev kaldt "krigsforbryder" af sin ukrainske kollega Andriy Sybiga, der også beskyldte styret i Moskva for at være den største trussel mod den fælles sikkerhed.
- Ukraine fortsætter sin kamp for retten til at eksistere.
- Den russiske krigsforbryder, der sidder ved dette bord, skal vide, at Ukraine vil vinde, og at retfærdigheden vil ske fyldest, sagde Andriy Sybiga ifølge nyhedsbureauet AFP.
Ministre fra blandt andre Polen og Letland valgte at udvandre, da Lavrov tog ordet på mødet i OSCE, der står for Organisationen for Sikkerhed og Samarbejde i Europa.
Det var ventet, at Sergej Lavrovs tilstedeværelse på OSCE-mødet ville fremprovokere reaktioner.
Det var første gang, siden Rusland indledte krigen i Ukraine i februar 2022, at Lavrov deltog i et møde i et EU-land.
Polens udenrigsminister Radoslaw Sikorski havde på forhånd meldt ud, at han ikke ønskede, at lytte til Lavrovs "løgne". Samtidig havde Sikorski foreslået at Rusland blev suspenderet fra OSCE.
Sergej Lavrov, der var placeret mellem ministre fra Rumænien og San Marino, beskyldte de vestlige lande for at have genskabt Den Kolde Krig og øget risikoen for at gøre den "varm".
USA's udenrigsminister Antony Blinken deltog også i mødet, men da Blinken fik taletid, havde Sergej Lavrov forladt sin plads.
Russeren hørte derfor ikke, da Blinken sagde, at Ruslands præsident Vladimir Putins overordnede mål var at "fjerne Ukraine fra landkortet".
OSCE blev stiftet i 1973 for at fremme fred, sikkerhed, tillid, samarbejde og dialog på tværs af det europæiske kontinent.
Blandt medlemmerne er USA, de vest- og centraleuropæiske lande, Rusland, Belarus og landene i Kaukasus.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie