Sådan mindes USA ofrene fra 11. september

Søndag morgen amerikansk tid mødes amerikansk politiks absolutte modsætninger, tidligere præsident George W. Bush og nuværende præsident Barack Obama, på Ground Zero på Manhattan i New York.

Her vil de ofrene for terrorangrebene, der ramte byen den 11. september 2001.

Der bliver ingen taler, men præsidenterne læser på skift et citat eller et digt op.

Klokken 08.46 i New York (læg seks timer til for at få dansk tid) vil et øjebliks stilhed markere tidspunktet for det første flys kollision med det nordlige tårn i World Trade Center.

Klokken 09.03 er der stilhed for det andet flys kollision med World Trade Centers sydlige tårn.

Klokken 09.59 for det sydlige tårns kollaps.

Klokken 10.29 for det nordlige tårns kollaps.

I delstaten Pennsylvania bliver ofrene om bord på det tredje kaprede fly, United Airlines Flight 93, mindet klokken 9.30.

Tidspunktet for mindehøjtideligheden markerer, hvornår passagererne om bord på flyet, som var kapret af fire al-Qaeda-terrorister, gjorde modstand mod deres kaprere. En modstand, der endte, da flyet styrtede ned på en mark i Pennsylvania.

Ved solnedgang oplyser lysværket "Tribute in Light" himlen over New York City.

Værket imiterer formen af World Trade Center-tårnene med to gigantiske lyssøjler, der rækker mere end seks kilometer op i himlen - det stærkeste lys, der nogensinde er udsendt fra jorden.

Derudover markerer hundredvis af religiøse mindearrangementer i og omkring New York 10-års-dagen for terrorhandlingerne i USA den 11. september 2001.

/ritzau/

George W. Bush og Barack Obama deltager sammen i afdæmpet mindehøjtidelighed for terrorangrebene på USA.

Offentliggjort Sidst opdateret