Saudi-Arabien afviser at udlevere mistænkte i Khashoggi-sag
Den saudiarabiske kronprins, Mohammed bin Salman, har konsekvent nægtet ethvert kendskab til drabet på den regimekritiske journalist. Men den amerikanske efterretningstjeneste CIA skulle være kommet til den konklusion i sin egen undersøgelse af sagen, at det er fuldstændigt utænkeligt, at bin Salman har været uvidende om drabsplanerne. (Arkivfoto) Foto: Ho/Ritzau Scanpix
Ho/Ritzau Scanpix
Saudisk minister kalder det "interessant", at Tyrkiet ikke deler oplysninger, men kræver to mand udleveret.
Saudi-Arabien afviser at udlevere saudiske statsborgere til Tyrkiet i sagen om den dræbte journalist Jamal Khashoggi.
Det siger landets udenrigsminister søndag på en pressekonference.
- Vi udleverer ikke vores borgere, fastslår ministeren, Adel al-Jubeir.
I sidste uge forlangte Tyrkiets præsident, Recep Tayyip Erdogan, at Saudi-Arabien udleverer de personer, der er mistænkt for drabet på Khashoggi i Istanbul.
Chefanklageren i Istanbul har ifølge tyrkiske kilder udsendt arrestordrer på en ledende saudisk rådgiver og vicedirektøren for en af Saudi-Arabiens efterretningstjenester.
- Jeg synes, at det er interessant, at et land, der ikke vil give oplysninger til os inden for en retlig ramme, udsteder arrestordrer, siger al-Jubeir.
Erdogan har beskyldt Saudi-Arabien for ikke at være samarbejdsvillig i efterforskningen af den opsigtsvækkende sag.
Khashoggi blev dræbt den 2. oktober på Saudi-Arabiens konsulat i Istanbul. Her havde han indfundet sig for at få ordnet noget papirarbejde i forbindelse med sit forestående bryllup.
Saudi-Arabien har anholdt 18 personer og lovet at efterforske sagen til bunds. Men det har ikke stillet Erdogan tilfreds.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie