Snart lægges kabalen: Mette Frederiksen har flere veje til topjob i Bruxelles

Statsminister Mette Frederiksen (S) har markeret sig som en af EU's høge, når det gælder Ukraine. Danmark er blandt de lande, der i forhold til størrelsen har sendt mest militært udstyr til Ukraine og blandt andet været med til at lede koalitionen, der skal sikre F-16-kampfly til Ukraine. Det har fået ros fra Ukraines præsident Zelenskyj og kan tale til Mette Frederiksens fordel, hvis krigen som ventet fortsætter. (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Mette Frederiksen har flere muligheder, hvis hun vil gå efter et topjob i Bruxelles. Om få uger åbner kabalen, der kan få afgørende betydning for dansk politik.

Offentliggjort Sidst opdateret

Statsminister Mette Frederiksen (S) har flere gange afvist, at hun er kandidat til en international toppost. Alligevel er chancen der om få uger.

Den danske statsminister bliver ifølge flere kilder anset som et kvalificeret bud på en ny EU-præsident efter Charles Michel. Også posten som EU's udenrigschef er i spil.

Men statsministeren er ikke alene om buddet, og i det komplicerede kapløb kan geografi og fordeling af andre poster forhindre et exit fra dansk politik.

Her er et overblik over kabalen:

* Hvem afgør, hvem der bliver den nye EU-præsident?:

De 27 stats- og regeringsledere vælger den nye EU-præsident, som er den person, der formelt leder EU-topmøderne.

Derfor er det normalt et krav, at man selv er en del af kredsen. Det vil sige, at man er nuværende statsminister.

Det krav opfylder Mette Frederiksen, og ifølge Lykke Friis, direktør i Tænketanken Europa, står hun desuden politisk "rigtigt" set fra Bruxelles.

Danmark er blandt de EU-lande, der er gået forrest for at hjælpe Ukraine med militært udstyr og kampfly.

Samtidig betyder den forventede højredrejning ved valget til EU-Parlamentet, at flere EU-lande begynder at spejle sig i den ellers udskældte danske migrationspolitik.

* Hvilke kriterier bliver brugt til at vurdere kandidaterne?

Der er som udgangspunkt fire kriterier: politisk ståsted, geografi, køn og først herefter personen.

Mette Frederiksens store fordel er, at hun er socialdemokrat. For meget tyder på, at borgerlige Ursula von der Leyen løber med posten som EU-Kommissionen formand.

Derfor vil det være oplagt med en socialdemokrat på posten som EU-præsident. Og dem er der kun fire af i kredsen af stats- og regeringsledere.

Forholdet mellem EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, og EU's nuværende præsident, Charles Michel, har været præget af konkurrence, der til tider har fået EU-ledelsen til at se splittet ud. Der er brug for en genstart af forholdet, men det kræver, at den nye EU-præsident kan finde sig til rette bag Ursula von der Leyen, som i coronaepidemien og Ukraine-krigen har overskygget Charles Michel. (Arkivfoto). Foto: Ludovic Marin/Ritzau Scanpix

Til gengæld vil køn ikke hjælpe Frederiksen, hvis von der Leyen får den anden toppost. Og geografien bliver en decideret hæmsko, fordi Danmark og Tyskland begge hører til i Nordeuropa, vurderer Lykke Friis.

* Hvem er Mette Frederiksens konkurrenter til posten?

Også her står Mette Frederiksen godt.

Blandt de fire socialdemokratiske regeringsledere anses Maltas premierminister, Robert Abela, ikke for reelt at være i spil.

Og Spaniens premierminister, Pedro Sánchez, har efter en selvvalgt offentlig tænkepause netop besluttet at fortsætte som Spaniens regeringsleder.

Mette Frederiksens værste konkurrent er derfor formentlig Portugals tidligere premierminister António Costa.

Costa er ifølge en kilde med indsigt i arbejdet i Det Europæiske Råd en person, som alle stats- og regeringslederne holder af at være i lokale med.

Portugals tidligere premierminister, Antonio Costa, har en evne til at få EU's stats- og regeringsledere til at grine og slappe af. Den tidligere advokat er måske Mette Frederiksens stærkeste konkurrent til posten som EU-præsident. Her er han sammen med Mette Frederiksen og Finlands tidligere statsminister Sanna Marin, ved et uformelt EU-topmøde. (Arkivfoto). Foto: Ludovic Marin/Ritzau Scanpix

Han har en baggrund som advokat og formår ofte at få et smil frem hos kollegerne.

Den 62-årige portugiser har desuden lang erfaring med at gennemføre reformer og finde kompromisser. Det er ofte afgørende, når 27 ledere skal lukke et topmøde.

Costa trådte dog tilbage den 2. april i år som følge af, at flere medlemmer af hans regering var blevet anholdt efter mistanke om korruption i forbindelse med udvinding af råstoffer.

Det sætter - midlertidigt - spørgsmålstegn ved Costa.

Derudover nævnes Italiens tidligere premierminister og chef for Den Europæiske Centralbank, Mario Draghi, som en outsider. "Super Mario" er dog ikke socialdemokrat, og det kan denne gang være diskvalificerende, siger Lykke Friis.

* Hvad siger Tyskland og Frankrig?

Fordelingen af topposter kommer ofte ned til, hvem der kan samle støtte fra både Berlin og Paris.

Mette Frederiksen står godt i Tyskland, hvor socialdemokratiske Olaf Scholz har regeringsmagten.

- Frankrig er til gengæld en sort boks. Fransk politik er meget volatil, så der kan ske meget. Men det er tankevækkende, at Danmark har meldt så blødt ud omkring Frankrigs forslag om fælles gæld, siger Lykke Friis.

Normalt er Danmark lodret imod optagelse af fælles gæld til at finansiere eksempelvis en udvidelse af våbenindustrien. Men Frederiksen har "klogt" været tilbageholdende i kritikken af Macrons forslag, siger Lykke Friis.

Chancen for en toppost er der ifølge Lykke Friis, men kabalerne byder ofte på overraskelser.

Ursula von der Leyen var end ikke nævnt, få uger før hun fik sin post.

/ritzau/

EU-valg udløser topjobkabale

* Den 9. juni skal danskerne stemme ved EU-parlamentsvalget. Det er samtidig startskuddet til en topjobkabale i Bruxelles, hvor flere poster skal besættes.

* EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, vil efter alt at dømme blive indstillet af EU-landenes ledere til at fortsætte på posten. Spørgsmålet er så, om EU-Parlamentet vil godkende hende. Det skete med blot ni stemmer sidst.

* Hvis den borgerlige von der Leyen får posten som formand for EU-Kommissionen, ventes socialdemokraterne at gå efter posten som EU-præsident. I hvert fald hvis de som ventet i meningsmålingerne bliver den næststørste gruppe.

* Derudover skal posten som EU's udenrigschef også besættes. Samtidig ventes der at blive skabt en eller flere tunge kommissærposter for blandt andet forsvarsindustri og udvidelse af EU, som kan indgå i kabalen.

* Lykke Friis, direktør i Tænketanken Europa, vurderer, at også posten som EU's udenrigschef og måske en super-kommissærpost kan være interessant for Mette Frederiksen.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu