Dominique Strauss-Kahn er mandag ved at blive afhørt af fransk politi om et forsøg på at voldtage en ung journalist i 2003.
Det oplyser advokaterne for den tidligere chef for Den Internationale Valutafond.
Strauss-Kahn vendte i sidste uge tilbage fra New York, hvor myndighederne har droppet en anklage mod ham for at have forgrebet sig seksuelt på en stuepige.
Ifølge advokaterne har Strauss-Kahn selv ønsket at blive afhørt af politiet så hurtigt som muligt om den anden anklage om forsøg på at voldtage den dengang 21-årige Tristane Banon.
Hun fremsatte sin anklage i juni, efter Straus-Kahn var blevet anholdt af politiet i New York. Hun hævder, at Strauss-Kahn i 2003 forsøgte at voldtage hende i en tom lejlighed i Paris.
Strauss-Kahn har pure afvist, at han har forgrebet sig på Tristane Banon.
Den franske anklagemyndighed har allerede afhørt flere prominente politikere om affæren, heriblandt Socialistpartiets tidligere leder, Francois Hollande.
Tristane Banons mor er selv politiker og medlem af Strauss-Kahns socialistparti.
Den 62-årige Strauss-Kahn, som er tidligere fransk finansminister, har i sin politiske karriere haft et rygte som skørtejæger.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie