Nyheden om, at anklagemyndigheden i USA er begyndt at tvivle på det formodede offer i sagen mod den tidligere franske IMF-chef Dominique Strauss-Kahn trækker store overskrifter i de franske medier.
Mange fremtrædende aviser i Frankrig kastede sig straks over historien, da den respekterede amerikanske avis New York Times tidligt fredag morgen bragte nyheden om den overraskende udvikling i sagen.
Avisen citerer unavngivne politikilder, der siger, at stuepigen, som Strauss-Kahn mistænkes for at have forgrebet sig på, har løjet under afhøringerne, og at der er store huller i hendes forklaring.
Konservative Le Figaro skriver, at nyheden kommer som "et tordenskrald", mens venstreorienterede Le Monde mener, at der er tale om et "coup de theatre", der på dansk kan oversættes til "en dramatisk overraskelse".
Allerede fra morgenstunden havde en artikel på dagbladet Liberations hjemmeside trukket ikke færre end 700 kommentarer fra læserne, der blandt andet erklærer, at "DSK (Dominique Strauss-Kahn) er uskyldig!!!".
Den tidligere IMF-chef, som trak sig fra sin post efter anholdelsen i New York i maj, var indtil for nylig de franske socialisters bedste bud på en vinder af præsidentvalget i Frankrig næste år.
Strauss-Kahn nægter sig skyldig i alle anklager. Han møder i retten fredag eftermiddag dansk tid, hvor hans forsvarere vil forsøge at få ham sat på fri fod efter den nye udvikling i sagen.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie