Over en kvart million etiopiere er truet af betydelige oversvømmelser i de kommende uger, hvor der ventes voldsom regn i Etiopien. Det fremgår af skøn foretaget af Etiopiens regering, der er blevet offentliggjort af FN.
FN's Kontor for Koordinering af Humanitære Anliggender (Ocha) oplyser, at 19 mennesker blev dræbt af mudderskred i sidste uge, og at næsten 12.000 er blevet fordrevet af vandmasserne siden da.
- Omkring 270.000 mennesker kan blive berørt af oversvømmelserne, hedder det i erklæringen fra Ocha.
Oversvømmelser er et tilbagevendende problem i Etiopiens lavtliggende områder. Der er regntid i landet mellem juni og september.
I 2006 omkom over 1000 mennesker i forbindelse med oversvømmelserne, mens flere end 300.000 blev gjort hjemløse af vandmasserne.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie