De to svenske journalister, Martin Schibbye og Johan Persson, er ved en domstol i Addis Abeba i det afrikanske land Etiopien blevet idømt 11 års fængsel for terror og ulovlig indrejse i landet.
- Straffen er 11 års fængsel, sagde dommer Shemsu Sirgaga ifølge nyhedsbureauet AFP. Dommen blev afsagt på det lokale sprog amharisk og blev efterfølgende oversat.
- Retten har idømt begge en straf svarende til 11 år. Vi har hørt begge sider og vurderer, at dette er en passende straf, sagde dommeren ifølge nyhedsbureauet Reuters.
- Jeg har ingen umiddelbare kommentarer til dommen, men jeg er forfærdelig ked af det, siger førstesekretær Frederik Spik på Sveriges Ambassade i Etiopien til det svenske nyhedsbureau TT.
Persson og Schibbye har ligesom anklagemyndigheden en frist på 15 dage til at anke dommene. De kan også vælge at søge benådning, men det er ikke muligt at gøre begge dele. Hvis ikke de vælger at anke, kan processen trække ud i op til to år.
Det svenske udenrigsministerium kan tirsdag morgen ikke bekræfte dommen.
- Men hvis oplysningerne viser sig at være korrekte, så er dommen ikke helt uventet. Vi agter dog ikke at sidde passive i denne situation, men det er ikke os, der sidder på nøglen, siger Anders Jörle fra det svenske udenrigsministeriums pressetjeneste.
Ifølge domstolen i Addis Abeba har de to journalister støttet den etiopiske oprørsgruppe ONLF. Anklagemyndigheden krævede de to svenskere idømt 15 års fængsel.
/ritzau/TT
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie