Tyskland støtter Egypten og styrker tilbagesendelsesaftale
Tyskland og Egypten har underskrevet en aftale om at bekæmpe ulovlig indvandring, siger regeringstalsmand Steffen Seibert i Tyskland. Foto: /ritzau/AP/Markus Schreiber/arkiv
/ritzau/AP/Markus Schreiber/arkiv
Med økonomisk støtte til Egypten har Tyskland fået en aftale, der gør det lettere at sende folk tilbage.
Tyskland og Egypten styrker samarbejdet om at bekæmpe ulovlig indvandring.
De to lande har indgået en aftale, der ifølge regeringen skal forbedre procedurer for tilbagesendelse af flygtninge.
De to lande har underskrevet aftalen mandag, fortæller regeringstalsmand Steffen Seibert i Berlin ifølge nyhedsbureauet dpa.
Som led i aftalen skal flere egyptere tilbydes stipendier til uddannelse i Tyskland. Tyskerne vil også sende støtte til uddannelse i det nordafrikanske land.
Det sidste skal bidrage til at begrænse udvandringen fra Egypten.
Egypten har tidligere ført kampagne for at stoppe unges flugt ud af landet.
Længe før den aktuelle problematik med migranter, som forsøger at nå Europa via Middelhavet, havde regeringen i Kairo fokus på de unges flugt.
I store kampagner i de statslige aviser satte Egyptens regering fokus på, at rejserne over havet er livsfarlige.
En sådan kampagne er planlagt igen. Den vil Tyskland støtte økonomisk.
Seibert kalder aftalen "et første skridt mod et tættere samarbejde omkring migration".
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie