Ukrainsk sikkerhedschef: Russerne hjalp med nedskydning
Der er fortsat ingen, der har taget ansvaret for nedskydningen af det Boeing-passagerfly, som eksploderede i luften over det østlige Ukraine, hvor prorussiske separatister ligger i konflikt med den ukrainske hær.
Til gengæld er der mange meninger om, hvem der står bag angrebet på flyet fra Malyasian Airlines, der havde 295 mennesker om bord.
Ukraines sikkerhedschef Valentin Nalivaitjenko mener således at vide, at to russiske efterretningsagenter havde en finger med i spillet.
Han baserer sin anklage på telefonaflytninger af de to russere.
- Nu ved I, hvem der stod bag denne forbrydelse. Vi vil gøre alt for at sikre, at de russiske militærfolk, som var involveret, bliver straffet, siger han ifølge Reuters.
De prorussiske separatister hævder til gengæld, at det er Ukraine, der står bag nedskydningen.
- Der er tale om et passagerfly, og det blev skudt ned af det ukrainske luftvåben, skal separatistlederen Alexander Borodaj have sagt til tv-stationen Rossiya 24.
Regeringen i Ukraine har benægtet at have noget at gøre med nedskydningen, der foregik i ukrainsk luftrum i det område, hvor ukrainerne og de prorussiske separatister kæmper om magten.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie